Инциденти и нереди и во Виена по натпреварот Србија-Албанија

Од:

По прекинувањето на натпреварот Србија-Албанија, синоќа во Виена се случија инциденти меѓу навивачите на двете селекции.

Австриската полиција спречи инциденти од поголеми размери.

Група албански навивачи се собрала во делот на Виена каде сопственици и гости во неколку угостителски објекти се Срби, и нападна еден објект, фрлајќи шишиња и пиротехниќки средства.

Полицијата ја разби групата, но потоа се собра група од околу 200 Срби, кои се обиделе да се судрат со Албанците.

Големото присуство на полицијата, меѓу нив и специјалци, која ги затвори сите приоди до централната улица ќе спречи директните судири.

Т.Ц.

Би можело да ве интересира

Се урива ресторанот на Кокдима, кој тероризираше шпански туристи

Ана Ололовска

Српската премиерка в понеделник во посета на Скопје

Ана Ололовска

Вучиќ: Дијалогот Белград-Приштина продолжува најрано во декември

Ана Ололовска

Помпео: Нормализацијата на односите Белград-Приштина ќе го стабилизира регионот

Ана Ололовска

Српската опозициска Народна партија ќе ги бојкотира претстојните парламентарни и локални избори

Прва жртва од западнонилската треска во Србија

Leave a Comment

20 − eighteen =