Им ги сечевме главите, кршевме коски и потоа се одеше во мелницата за месо – сведоштво на член на кланот на Беливук

Од:

Ние ги извршувавме задачите кои ги планираа и ни ги задаваа Вељко Беливук и Марко Милјковиќ. Ова се зборовите на сведокот-соработник и припадник на бруталниот клан на Беливук, Бојан Хрватин. Против припадниците на кланот вчера беше покренато обвинение испишано на преку 300 страници, а кое се однесува на најбруталните злосторства, за кои обвинителството за Беливук и за Милјковиќ побара доживотна затворска казна.

– По секое убиство, во куќата на Ритопек, машината за мелење место, како и просторијата-бунар, детално беа чистени со солна киселина и со варикина. Од телата се ослободуваме така што прво ги сечеа главите, а потоа и екстремитетите, коските ги кршевме, се стававаме во корито, па во машината за мелење. Се што беше сомелено се ставаше прво во пластична, а потоа во платнена кеса, рекол Хрватин опишувајќи ги грозоморните детали.

Тој потврдил дека телата на жртвите никогаш нема да бидат најдени затоа што остатоците биле фрлани во Дунав.

– Вреќите ги носевме до Дунав. Се влегуваше со вреќата во вода до половина, со скалпел се сечеше дното на вреќата и се се истураше во реката, вели еден од последните уаспсени припаднци на кланот.

Неговиот исказ, даден вденаш по апсењето е составен дел од обвинението. Хрватин го призна учеството во убиствата на Горан Величковиќ Гокси, Здравко Радојевиќ, Милан Лјепоја и на Лазар Вукичевиќ, четири од петте за кои засега се товоари кланот.

Сведокот-соработник открил и дека кланот имал и процедура и оти после секое злосторство се ослободувале од униформите и јакните кои ги купувале пред убиствата.

– Вреќите, кесите, гардеробата, ножевите, секирите, се што беше користено го палевме на пола пат од Дунав до куќата во Ритопек. Тоа се правеше во дупки за некој да не го забележи огнот, раскажувал Хрватин.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Љубовницата на Беливук ги чувала неговите мрачни тајни: касапел луѓе, па и испраќал снимки на кои жртвите молат за живот

Ана Ололовска

Вучиќ негира дека се знае со Беливук, во исто време се појави нова снимка од шефот на криминалците

Жарко Настоски

Беливук проговорил за односот со српските власти: Му вршев разни услуги на Вучиќ

Жарко Настоски

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Нови хорор сцени на кланот на Беливук: касапеле луѓе, па насмеани позирале со нивните тела

Ана Ололовска

Силувале одметнат член на кланот: Нови грозоморни детали за злосторствата на бандата на Беливук

(ВИДЕО) Мелница за месо, алати со кои ги мачеле жртвите и средства за чистење: што се пронашла полицијата во тајната соба во куќата на Беливук

Ана Ололовска