Иконому: Предлогот на Ципрас за гласање недоверба на владата е потег за оставање впечаток

Од:

Господинот Ципрас, гледајќи дека неговото политичко влијание се намалува, а политичката иднина на неговата партија е несигурна, се обидува да направи потег за да остави впечаток, потег што сепак е целосно предвидлив, рече портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому, коментирајќи го доставениот предлог од лидерот на СИРИЗА за гласање недоверба на Владата, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

На денешниот редовен брифинг со новинарите Иконому истакна дека тридневната расправа во Парламентот ќе биде одлична можност за дискусија за сите теми, а граѓаните „ќе имаат уште една шанса да слушнат за економијата, за инвестициите, за владеењето на правото, за заштитата на земјата, за дигиталната трансформација, за здравјето, за безбедноста, за управувањето со кризи, да слушнат за остварувањата на Владата, која Ципрас бара да си замине“.

-Граѓаните ќе имаат можност да слушнат за низа прашања што ги засегаат, кои влијаат на нивните животи и сами да извлечат заклучоци, рече Иконому.

Лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас претпладнево достави до парламентот предлог за гласање недоверба на, како што рече, „најлошата влада во земјата по падот на хунтата“.

Тридневната расправа во парламентот ќе започне утре, а ќе заврши во недела со гласање на пратениците.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Грција втора во светот по „Сини знамиња“ на плажи и марини

Ана Ололовска

Мицотакис: Грција е столб на стабилностa на Балканот и сигурен партнер во Источен Медитеран

Ана Ололовска

Мицотакис: Грција го поддржува членството на Шведска и Финска во НАТО

А1он

Активисти на Гринпис блокираа влез на грчки танкер со руска нафта во пристаниште на југот од Англија

А1он

Универзитетската полиција во Грција ќе започне со работа на почетокот на јуни

Ана Ололовска

Компанија во Грција воведува четиридневна работна седмица за август

Ана Ололовска