Иконому: Не се загрижувачки последиците од војната врз грчкиот туризам

Од:

Атина, 3 март 2022 (МИА) – Првичната проценка е дека не се загрижувачки последиците од војната врз грчкиот туризам, рече портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому на денешниот редовен брифинг со новинарите, одговарајќи на прашањето на дописничката на МИА од Атина, во однос на тоа какво влијание ќе има ситуацијата во Украина, со оглед на тоа дека Грција ја посетуваат голем број руски туристи.

dobivaj vesti na viber

Иконому објасни дека е направена прва проценка од надлежното Министерство, дека секако желбата на сите е да немаше војна, а со тоа и загубите за Грција да бидат еднакви на нула.

– Проценката што постои во моментов е дека генерално, за нашиот туристички производ, се чини дека нема некои посебни проблеми или особено големи загуби. Очигледно е дека би сакале да имаме нула загуби, истакна Иконому.

Би можело да ве интересира

Мицотакис: Не ни е потребен друг извор на нестабилност во НАТО, се надминаа опортунистичките и утилитарните однесувања

Ана Ололовска

Анкета: Поскапувањето на цените – најголема загриженост за Грците

Ана Ололовска

Грција задоволна од постигнатиот договор меѓу Турција и Шведска и Финска за членството во НАТО

Ана Ололовска

Ослободен полицаецот кој пред 14 години уби тинејџер во Атина

А1он

Над 20.000 нови случаи на Ковид-19 во Грција

А1он

Грција ќе реагира за регистрацијата на турското бренд име „Turkaegean“

А1он