Игор Зорчич предложен за нов претседател на словенечкото Собрание

Од:

Игор Зорчич, пратеник на Партијата на модерниот центар е кандидиран за нов претседател на словенечкото Собрание, јави дописникот на МИА од Љубана.

Неговата кандидатура доаѓа само ден по оставката на досегашниот претседател Дејан Жидан, кој од функцијата се повлече веднаш по изгласувањето на Јанез Јанша за нов мандатар за состав на влада.

На кандидатурата за Зорчич се потпишаа сите пратеници од новото парламентарно мнозинство предводено од Словенечката демократска партија.

Од партијата Левица, веднаш по објавувањето на кандидатурата изјавија дека нема да го поддржат Зорчич на местото претседател на Собранието.

Би можело да ве интересира

Јанша одбива да се изјасни за нон-пејперот за Западен Балкан

Жарко Настоски

Брисел не потврдува дека Мишел добил нон-пејпер од Јанез Јанша

Ана Ололовска

Словенија продолжува да ја користи вакцината на АстраЗенека без ограничувања на возрасните групи

Жарко Настоски

Словенечки епидемиолог предупредува: Немојте намерно да се заразувате со коронавирусот

Жарко Настоски

Во Словенија се олеснуваат епидемиолошките мерки

Ана Ололовска

Во Словенија снемува кревети на одделенијата за интензивна нега

Жарко Настоски