Игор Зорчич предложен за нов претседател на словенечкото Собрание

Од:

Игор Зорчич, пратеник на Партијата на модерниот центар е кандидиран за нов претседател на словенечкото Собрание, јави дописникот на МИА од Љубана.

Неговата кандидатура доаѓа само ден по оставката на досегашниот претседател Дејан Жидан, кој од функцијата се повлече веднаш по изгласувањето на Јанез Јанша за нов мандатар за состав на влада.

На кандидатурата за Зорчич се потпишаа сите пратеници од новото парламентарно мнозинство предводено од Словенечката демократска партија.

Од партијата Левица, веднаш по објавувањето на кандидатурата изјавија дека нема да го поддржат Зорчич на местото претседател на Собранието.

Би можело да ве интересира

Во Австрија и Словенија паѓал град со големина на јаболко

Ана Ололовска

Во Љубљана одржан 14. антивладин протест

Ана Ололовска

Словенија продолжува да ги субвенционира платите на граѓаните кои чекаат работа

Ана Ололовска

Една третина од Словенија ќе биде покриена со 5Г мрежа до крајот на годинава

А1он

Во Словенија разгледуваат промена на дефиницијата силување во кривичниот закон

Ана Ололовска

Словенија: Верниците ќе можат да одат на миса само ако остават телефонски број

А1он