Идната година во Хрватска ќе се организира самит ЕУ-Западен Балкан

Од:

Хрватскиот амбасадор во Србија, Гордан Бакота, синоќа изјави дека самит на Западен Балкан и Европската унија ќе се одржи во неговата држава следната година.

Од тој самит, Хрватска, како претседател на ЕУ во тоа време, ќе бара продолжување на проширувањето на ЕУ во Западен Балкан јави Танјуг.

И Хрватска и Србија се соочуваат со големи предизвици во однос на миграцијата и безбедноста и сите овие проблеми, вели амбасадорот, се поврзани со економскиот просперитет на граѓаните во Западен Балкан.

Загреб, рече Бакота, сака да ги види соседните земји од Западен Балкан во Унијата, а Хрватска е заинтересирана за отворање разговори на Унијата со Северна Македонија и со Албанија.

Би можело да ве интересира

Пленковиќ: За Западен Балкан ништо не е поважно од европската перспектива

Брегу: За седум години во ЕУ емигрирала четвртина од населението од Западен Балкан

Ана Ололовска

Скандал во ХВВ: Пилоти превезувале шверцер со оружје

Ана Ололовска

Фон дер Лајен: Западен Балкан – ве уверувам дека стоиме покрај вас

Ана Ололовска

ЕПП со резолуција од конгресот во Загреб за јакнење на европската перспектива на државите од регионот

Ана Ололовска

Пленковиќ: Србија не е ни до половина пат за членство во ЕУ