И покрај високата инфлација, во Турција повторно намалена референтната каматна стапка

Од:

Турската централна банка денеска повторно ја намали референтната каматна стапка за 1,5 процентен поен, иако инфлацијата во таа земја достигна 85 отсто.

dobivaj vesti na viber

Централната банка одлучи да ја намали каматната стапка на 9 отсто, по серијата слични големи намалувања.

Овој потег е во согласност со економските ставови на претседателот Реџеп Тајип Ердоган, кој тврди дека зголемувањето на каматните стапки предизвикува инфлација, иако традиционалното економско размислување вели дека зголемувањето на каматните стапки помага да се држи инфлацијата под контрола.

Ердоган побара до крајот на годината каматната стапка да биде едноцифрена. Тој смета на пониски трошоци за задолжување за да ја поттикне економијата додека Турција се подготвува за претседателските и парламентарните избори во јуни следната година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Коментатор добил отказ дека го спомнал Хакан Шукур

Двајца загинати во пад на мал авион во близина на фабрика за гас во Турција

Ана Ололовска

Турција: „Неутрализирани се“ 326 курдски милитанти

А1он

Ирак ќе распореди граничари на границата со Иран и со Турција

А1он

Турски министер: Досега гаѓани се 471 мета и неутрализирани се 245 терористи во Ирак и Сирија

А1он

(ВИДЕО) Најмалку 50 повредени во земјотресот во Турција: Искршени автомобили, испукани ѕидови и прекини на струја

А1он