Уште гори кај Шибеник, повеќе од 50 пожарникари се борат со огнот

Од:

Хрватските пожарникари се уште го гаснат пожарот што вчера избувна во близина на приморскиот град Шибеник, јави агенцијата Хина.

dobivaj vesti na viber

Во гаснењето се вклучени три канадери и уште три авиони „Ер Трактор“, повеќе од 50 пожарникари со 18 возила. Опожарени се околу сто хектари густа борова шума, соопшти регионалниот командир на противпожарната служба Дарко Дукиќ.

„Силните ветрови го отежнаа гаснењето, но сите загрозени објекти се обезбедени. Пламените јазици беа големи поради густите борови шуми, а високата температура што се разви го отежнуваше пристапот на пожарникарите“, додаде Дукиќ.

Во меѓувреме локализиран е пожарот на островот Какан што зафати површина од околу три хектари, извести Хрватската противпожарна служба.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Голема поплава во Ријека, загина маж во автомобил

Горан Наумовски

ВИДЕО: 17 лица загинаа во пожар во кинески ресторан

А1он

Се запали автомобил паркиран во гаража во Скопје

А1он

Во Хрватска уапсени четворица Хрвати, еден Македонец и еден Србин поради шверц на дрога

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Се запали Кинескиот телеком, кула висока 720 метри: Луѓе бегаат додека запалените остатоци паѓаат околу нив

А1он

Разорното невреме ја опустоши Хрватска: Дрво падна врз девојче, итно и била извршена операција

А1он