Хрватски пратеник искина хартија со буквата „З“

Од:

Хрватските пратеници расправаат за предлогот на Владата за Одлука за учество на припадници на хрватските вооружени сили во мисијата на ЕУ за воена помош за поддршка на Украина – ЕУМАМ. За да може Собранието да ја потврди таа одлука потребно е двотретинско мнозинство, а пратеникот Хрвоје Зекановиќ ја искина хартијата со буквата З.

„Или сте за Украина или закачете го овој знак пред вратата“, рече Хрвоје Зекановиќ, држејќи ја хартијата со симболот на руската инвазија „З“ на неа, која потоа ја искина.

Буквата З е симбол на руската инвазија на Украина и се наоѓа на руското оружје.

Кога станува збор за обуката на украинските војници во Хрватска, тоа е предлог на премиерот Андреј Пленковиќ, додека претседателот Зоран Милановиќ остро се противи на таа одлука.

Би можело да ве интересира

WSJ: Русија и Иран планираат да изградат фабрика за производство на дронови

Ана Ололовска

Гутереш: Изгледите за мир се се помали

Ана Ололовска

Руска блогерка доби девет години затвор затоа што напишала дека руските војници уриваат градови во Украина

Ана Ололовска

Скај Њуз: Зеленски го очекуваат во Брисел, но патувањето може да биде одложено од безбедносни причини

Ана Ололовска

Украина: Русите се подготвуваат за офанзива во Донбас

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шефот на Вагнер го предизвика Зеленски на воздушен дуел: Ако сакаш, ќе се сретнеме на небо

Ана Ололовска