Хрватската полиција депортирала нигериски студенти во БиХ како мигранти

Од:

Хрватската полиција депортираше двајца студенти од Нигерија во Босна и Херцеговина, третирајќи ги како нелегални мигранти, и покрај тоа што пристигнале во Хрватска со важечки визи.

Студентите од Техничкиот универзитет Овери пристигнале во Загреб од Нигерија на 12 ноември за да учествуваат на Светскиот шампионат на универзитетите во Пула.

По завршувањето на натпреварот по пинг-понг, тие заминале од Пула за Загреб, од каде требало да летаат на 18 ноември за Истанбул и потоа до најголемиот град на Нигерија, Лагос.

На новинарите во сараевскиот портал „Журнал“ им било кажале дека се сместиле во хотел и почнале да шетаат низ Загреб, пред да бидат запрени и однесени од полицијата при излегување од трамвај, затоа што ги немале документите што ги оставиле во хостелот.

„Тие не одведоа во полициската станица. Се обидовме да им објасниме кои сме и дека нашите документи се наоѓаат во хостелот. Тие не обрнуваа внимание на она што го зборувавме“, рече Кенет Чинену, еден од студентите.

Тој додаде дека полицијата потоа ги одвела во комбе и ги „одвела во Босна“ и, како што се испостави подоцна, ги донела во меѓудржавната граница и, заедно со неколку други лица, веројатно илегални мигранти, ги протерале во Босна и Херцеговина.

„Одбив да влезам во шумата. Потоа полицаецот ми рече дека ќе ме застрела“, тврди Ебоха Кенет.

Откако биле протерани преку границата, стигнале до Велика Кладуша, односно кампот „Мирал“.

Чинеду рече дека контактирале со колегата кој престојувал во Загреб по телефон и го замолил да им ги испрати пасошите, но сега тие имаат нов проблем затоа што истекуваат нивните хрватски визи, јави Ал Џезира Балканс.

Студентите се пожалија пред претставниците на Меѓународната организација за миграција (ИОМ), која го води кампот Мирал, од каде потврдија дека се нигериски судии кои легално биле во Хрватска.

Деан Синковиќ од Економскиот и Факултетот за туризам во Пула потврди за Ал Џезира дека студентите се натпреварувале во пинг-понг, дека имаат визи и покана од Универзитетот.

Емир Прцановиќ, директор на организацијата Ваши права, која им обезбедува правна помош на нигериските студенти, изјави за Ал Џезира дека документацијата од надлежниот хрватски конзулат покажала дека студентите имаат неопходни визи и легално влегле во Хрватска.

Хрватски медиуми во меѓувреме, јавија дека „МВР не знае како завршиле Нигеријците во БиХ“ и дека „не е евидентирано нивно легално излегување од Хрватска“.

Би можело да ве интересира

204 нови случаи на коронавирус во Хрватска

Ана Ололовска

Сеизмолог: Во Загреб е можен земјотрес 30 пати посилен од оној во март

Ана Ололовска

Хрватска го намалува траењето на карантинот од 14 на десет дена

А1он

Волстрит журнал: Хрватска со отворањето на туристичката сезона стана случај кој опоменува

А1он

Земјотрес во Далмација

Ана Ололовска

Едномесечен притвор за десетмина од аферата Јанаф

Ана Ололовска