Хрватска револтирана од „неправедната и неприфатлива“ одлука на Хаг

Од:

По вчерашното изрекување на затворските казни за поранешните воени и политички лидери на босанските Хрвати, ДПА јавува дека Хрватска е револтирана.

Читањето на пресудите беше прекинато откако генералот Слободан Праљак испи отров по соопштувањето на неговата пресуда од 20 години затвор. Праљак подоцна почина во болница.

Хрватските праници оценија дека одлуката на Трибуналот за потврдување на пресудата ја поврзува кампањата за етничко чистење во БиХ со тогашното државно раководство на Хрватска. Во заедничка изјава парламентарните партии во Хрватска истакнуваа дека пресудата ги игнорира историските факти и докази и затоа е неправедна и неприфатлива.

– Со трагичниот чин генерал Слободан Праљак симболично го насочи вниманието кон неправдата во пресудата, стои во изјавата на водечките хрватски партии, кои изразија и сочувство до семејството на Праљак.

Би можело да ве интересира

ЕЦБ: Бугарија и Хрватска имаат уште работа пред да станат дел од еврозоната

А1он

ЕЦБ: Бугарија и Хрватска треба да направат повеќе пред да го воведат еврото

Ана Ололовска

Весељи: Битката во Хаг ќе биде триумфална

Ана Ололовска

Пуповац: Не се двоумевме околу поддршката за Пленковиќ

Ана Ололовска

Во Хрватска од денеска построги мерки поради зголемувањето на бројот на новозаразени со коронавирусот

Ана Ололовска

Хашим Тачи ќе се појави пред Специјалното обвинителство за Косово во Хаг

Ана Ололовска