Хрватска постави нов рекорд, се чекаат резултатите од брзите тестови

Од:

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 10.427 нови случаи на инфекција со коронавирус, неофицијално дознава Јутарњи лист.

dobivaj vesti na viber

Ова е најголем дневен број на нови инфекции од почетокот на пандемијата.

Ова се само позитивни резултати потврдени со ПЦР тест, резултатите од брзите тестови се уште се чекаат.

Бројот на активни случаи во Хрватска денеска е вкупно 56.208. Од нив, 1.796 пациенти се во болница, од кои 204 се на респиратор.

Починале 45 лица.

Од 25 февруари 2020 година, кога е забележан првиот случај на инфекција во Хрватска, регистрирани се вкупно 836.807 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 13.257 починале, вкупно 767.342 оздравеле, од кои 3.702 во последните 24 часа.

Во моментов има 31.730 лица во самоизолација.

Досега се тестирани вкупно 4.031.182 лица, од кои 20.292 во последните 24 часа.

Би можело да ве интересира

Германскиот министер за здравство предупредува дека пандемијата на коронавирусот не е завршена

Ана Ололовска

Ковид-19 се шири во САД, но хоспитализациите се намалени

Ана Ололовска

Ќерката на американскиот претседател позитивна на коронавирусот

Ана Ололовска

Од 1 јуни во Грција привремено се укинува задолжителната маска и на затворено

Ана Ололовска

Милановиќ: Хрватскиот амбасадор во НАТО ќе добие инструкции да се спротивстави на членството на Финска и Шведска

Ана Ололовска

Дојава за бомба во Авенија мол во Загреб

Ана Ололовска