Хрватска почна да враќа патници од Србија и БиХ

Од:

Патници кои се обиделе да влезат во Хрватска од Србија и Босна и Херцеговина во текот на последните два дена, без да имаат валидна причина поддржана со документација, се вратени од границата во својата земја.

Ова е, како што се наведува, резултат на заострување на мерките на граничните премини со Србија и БиХ, со кои се поврзани повеќето новозаразени граѓани во Хрватска во последната недела.

Хрватскиот министер за внатрешни работи и началник на Националниот штаб Давор Божиновиќ рече дека контролите на тие граници се зајакнати и пропишаните мерки се строго контролирани.

„Откако дојде до нови случаи на инфекција, а повеќето од нив беа поврзани со тие земји, започнавме да спроведуваме поинтензивни контроли во четвртокот. Секој што сака да влезе во Хрватска мора да ја каже причината за патувањето и да презентира придружни документи, како што е економски интерес во нашата земја“, рече Божиновиќ.

Тој истакна дека Хрватска не ги отвори во целост своите граници кон Србија и БиХ, како што е сторено со десет европски држави кои имаат добра епидемиолошка состојба.

Целосно затворање на границите со овие земји сè уште не се разгледува.

Би можело да ве интересира

САД загрижени за Србија: Има селективна примена на закони кон граѓанското општество и истражувачките новинари

А1он

Српската Влада одлучи да го зголеми бројот на лаборатории за тестирање на коронавирус

А1он

Австриjци заминале на одмор во Хрватска, се вратиле со коронавирус

А1он

Во Србија за 24 часа евидентирани 295 новозаразени од коронавирус

А1он

Брнабиќ: Се намалува притисокот врз здравствениот систем, сè уште не е време за опуштање

А1он

Го пцуеле и бркале по автoпат за да му ја честитаат „Бура“: директорот на српската фондација Сорос раскажа за патувањето низ Хрватска

А1он