Хрватска оваа есен очекува одлука за приклучување кон Шенген зоната од 1 јануари следната година

Од:

Советот на ЕУ следната недела ќе испрати нацрт-одлука за пристапување на Хрватска во Шенген зоната на 1 јануари 2023 година, а конечната одлука би можела да биде донесена оваа есен, јави Хина, повикувајќи се на хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ.

dobivaj vesti na viber

„Следната недела Советот на ЕУ ќе испрати формален предлог до Европскиот парламент за пристапување на Хрватска во Шенген“, изјави денеска Пленковиќ пред Европскиот парламент.

Одлуката за приклучување кон Шенген зоната ја усвојува едногласно Советот на ЕУ, а процедурата вклучува барање мислење од Европскиот парламент пред конечната одлука.

Пленковиќ рече дека се надева оти Европскиот парламент наскоро ќе гласа за неговиот став за предлогот и дека конечната одлука за членството на Хрватска во Шенген зоната ќе биде усвоена за време на чешкото претседателство со ЕУ оваа есен.

На почетокот на 2023 година, Хрватска најверојатно ќе се приклучи и на еврозоната и на Шенген зоната, наведува Хина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Сплит поплавен, сообраќаен хаос на улиците на градот

Катерина Павлова-Николовска

Објавени се вознемирувачки снимки од разговорот на починатиот хрватски новинар Владимир Матијаниќ со дежурните лекари

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Голем пожар на Хвар, загина човек

Горан Наумовски

Најмалку 11 лица загинаа, a 34 се повредени во автобуска несреќа во Хрватска

Горан Наумовски

ВИДЕО: Едно загинато лице и седуммина повредени во тешка сообраќајна несреќа близу Загреб, сообраќајот во прекин

А1он

Одбележување на 27 годишнината од акцијата „Бура“

А1он