Хрватска одобри воведување на еврото во 2023 година

Од:

Хрватските пратеници денеска го одобрија законот со кој се отвора патот за воведување на еврото следната година.

dobivaj vesti na viber

Земјата треба да ја замени хрватската куна со евро на 1 јануари 2023 година.

Пратениците гласаа со 117 „за“ и 13 „против“ за законот за воведување на еврото. Еден пратеник од 151-члениот парламент беше воздржан, објави Еуроњуз.

Десничарските партии во хрватскиот парламент се спротивставија на воведувањето на еврото, велејќи дека тоа ќе ја зголеми сиромаштијата и ќе изврши притисок врз граѓаните.

Двете валути ќе се користат паралелно во месеците по официјалното воведување на еврото.

Економијата на Хрватска зависи од приходите од туризмот во текот на летните месеци. Секоја сезона земјата привлекува стотици илјади европски и други странски туристи.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Голема поплава во Ријека, загина маж во автомобил

Горан Наумовски

Фунтата падна рекордно ниско во однос на доларот

Во Хрватска уапсени четворица Хрвати, еден Македонец и еден Србин поради шверц на дрога

Ана Ололовска

Доларот на највисоко ниво во однос на еврото по 20 години

Ана Ололовска

Разорното невреме ја опустоши Хрватска: Дрво падна врз девојче, итно и била извршена операција

А1он

Гром удри во авион на „Кроација ерлајнс“.

Ана Ололовска