Хрватска немала толку малку жители од 1948 година

Од:

Според првите резултати од пописот на населението, домаќинствата и становите во 2021 година, Хрватска има 3.888.529 жители.

dobivaj vesti na viber

Од пописот во 1948 година, Хрватска нема забележано толку ниска бројка. Од 1991 година, изгубила 895.736 жители, речиси цел Загреб, информира Индекс.хр.

Според директорката на Државниот завод за статистика, Лидија Брковиќ, според претходниот попис од 2011 година, Хрватска имала 4.284.889 жители, што покажува дека населението во таа земја во последните 10 години е намалено за 9,5 отсто, односно за повеќе од 360.000 жители.

Според неа, ова се првите резултати од листата кои сè уште се предмет на промена.

Брковиќ вели дека податоците за етничката припадност сè уште не се достапни бидејќи прво се обработуваат основните бројки, потоа полот и старосната структура, а на крајот само останатото.

Поради пандемијата пописот во 2021 година беше спроведен од 13 септември до 14 ноември во две фази – самопопис и теренски попис.

Истражувањето е спроведено за прв пат без хартија, односно целосно дигитално.

„Не е неверојатна катастрофа за Хрватска, да изгубиш 400.000 жители и да немаш никаква реакција или свест за тоа“, вели демографот Стјепан Штерц за хрватскиот Н1 и додава дека малку се зборува дека Хрватска загубила речиси 400.000 жители.

Би можело да ве интересира

Објавени се вознемирувачки снимки од разговорот на починатиот хрватски новинар Владимир Матијаниќ со дежурните лекари

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Голем пожар на Хвар, загина човек

Горан Наумовски

Најмалку 11 лица загинаа, a 34 се повредени во автобуска несреќа во Хрватска

Горан Наумовски

ВИДЕО: Едно загинато лице и седуммина повредени во тешка сообраќајна несреќа близу Загреб, сообраќајот во прекин

А1он

Одбележување на 27 годишнината од акцијата „Бура“

А1он

Европа планира да гради нова балканска енергетска рута

А1он