Хрватска: Миро Ковач кандидат за претседател на ХДЗ

Од:

Членовите на ХДЗ, Миро Ковач, Иван Пенава и Давор Иво Стир денеска ги потврдија кандидатурите на претстојните внатрешнопартиски избори, кои тој ќе ги води како тим, при што Ковач се кандидираше за претседател на партијата.

Градоначалникот на Вуковар, Иван Пенава ќе биде кандидат за заменик претседател на ХДЗ, а пратеникот од таа партија Давор Иво Стиер, за потпретседател на партијата, беше соопштено на прес-конференција, пренесува Хина.

На вчерашниот состанок на Претседателството на ХДЗ, беше решено изборите за претседател на партијата, заменици и четворица потпретседатели да се одржат на 15 март.

Раководството на партијата ќе биде избрано директно, по системот еден член – еден глас.

Би можело да ве интересира

Истрага против хрватскиот конзул во Барселона поради перење пари

Ана Ололовска

Хрватска постави ограда на границата со БиХ поради мигрантите

ВИДЕО: Кривична пријава против Јосипа Лисац поради начинот на кој ја пеела химната

Ана Ололовска

Хрватска: Во крајот на јануари 1,52 милиони вработени, стапката на невработеност 8,4 отсто

Ана Ололовска

Хрватскиот јавен обвинител кој тврдеше дека е масон поднесе оставка

Ана Ололовска

Хрватскиот министер за правда побара оставка од државниот обвинител, по признанието дека е масон

Ана Ололовска