Хрватска ќе гради автопат за велосипеди

Хрватска планира во наредните неколку години да направи автопат за велосипеди во должина од 121 километар покрај реката Сава.

Стазата ќе биде изградена во рамки на инфраструктурен проект со кој се промовира одржливата урбана мобилност, локалната убавина и активниот туризам.

Со велосипед ќе може да се вози покрај Сава, од границата со Словенија, па се до Иваниќ Град.

Изградбата е поделена во девет фази. Вредноста на проектот е 16,3 милиони евра, од кои 85 отсто финансира Европската унија, а 15 отсто заеднички плаќаат Град Загреб и Загребската жупанија.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Едно лице загина при експлозија во зграда во центарот на Загреб

ХДЗ одлучи кои министри си заминуваат од хрватската Влада

Китаровиќ му порача на Пленковиќ: Владата што побрзо да се реконструира

ВИДЕО: Голем пожар на хрватскиот остров Паг, евакуирани 10.000 луѓе

Ана Ололовска

Хрватскиот министер за државен имот Горан Мариќ поднесе неотповиклива оставка

Ана Ололовска

Приведени 352 лица за време на фестивалот Ултра Јуроп во Сплит

Ана Ололовска