Хрватска ќе бара расветлување на смртта на Слободан Праљак

Од:

Хрватскиот министер за правда Дражен Бошњаковиќ денеска изјави дека државата ќе бара одговори од Хашкиот трибунал за смртта на поранешниот командант на силите на босанските Хрват, Слободан Праљак, кој почина откако во судница испи отров.

Бошњаковиќ најави дека Хрватска ќе побара од властите во Холандија да бидат вклучени во истрагата за смртта на Праљак. Тој додаде дека дека многу нешта за смртта на Праљак остануваат нејасни, вклучително како отровот бил внесен, зошто обезбеудвањето не реагирало навреме и зошто медицинската помош пристигнала доцна.

Би можело да ве интересира

ЕЦБ: Бугарија и Хрватска имаат уште работа пред да станат дел од еврозоната

А1он

ЕЦБ: Бугарија и Хрватска треба да направат повеќе пред да го воведат еврото

Ана Ололовска

Пуповац: Не се двоумевме околу поддршката за Пленковиќ

Ана Ололовска

Во Хрватска од денеска построги мерки поради зголемувањето на бројот на новозаразени со коронавирусот

Ана Ололовска

Рекордни 140 новозаразени со коронавирусот во Хрватска

Ана Ололовска

Германската полиција трага по хрватско оружје продадено на неонацисти

А1он