Хрватска има половина милион повеќе гласачи од жители

Од:

Минатогодишниот попис на населението во Хрватска покажа некои аномалии, па така, на пример, на избирачките списоци имаше вишок од речиси половина милион луѓе.

Загребачки Јутарњи лист пишува дека се покажало дека некои жупании и градови буквално имаат повеќе гласачи отколку жители.

Хрватска, велат, со децении го има проблемот со „вишокот“ гласачи на избирачките списоци, кој не може да го реши, а по Пописот во 2021 година, аномалијата го достигна својот врв, па на пример, Обровац има 3.500 жители и 5.500 гласачи.

Дополнително, додаваат, зголеменото влијание на гласовите на фиктивните гласачи врз конечниот избор на политички претставници во раководните органи создава уште еден голем проблем за кој досега не се разговарало премногу. Тоа сериозно влијае на формулата со која се пресметува вредноста на гласот на секој избирач поединечно и придонесува за нееднаквост која останува скриена.

Во Хрватска уште во 2007 година се покажа дека има сериозни разлики во бројот на гласачи меѓу поединечните изборни единици, а во 2010 година Уставниот суд донесе извештај во кој го предупреди парламентот за ова и потребата од измена на Законот за Изборни единици.

На последните парламентарни избори ХДЗ благодарение на нееднаквоста во вредноста на гласот на гласачите доби уште тројца претставници, пишува весникот и посочува дека, кога на тоа ќе се додаде фактот дека надвор има половина милион фиктивни гласачи. од 3,8 милиони жители, нема сомнеж дека Хрватска долго време ги бира парламентот и владата по нефер и нефер изборен модел.

Би можело да ве интересира

Хрватските новинари на протест во Загреб побараа оставка од министерот за здравство Берош за смртта на колегата Матијанчиќ

Пленковиќ: Следниот февруари инфлацијата во Хрватска ќе биде околу шест проценти

Ана Ололовска

Месиќ: Ако Додик се одлучи за сецесија, би ја ангажирал армијата за да се пресече коридорот во Посавина

Ана Ололовска

Хејли ќе се кандидира за претседателските избори во САД во 2024 година

Горан Наумовски

Експлозија во магацин кај Дубровник, едно лице загина

Горан Наумовски

Експлозија во магацин кај Дубровник, едно лице загина

А1он