Хрватска го укина обврзниот карантин за граѓаните од Србија, БиХ и од Црна Гора

Од:

Во согласност со одлуката на хрватскиот Национален штаб за цивилна заштита од денеска се укинува обврзниот 14-дневен карантин за граѓаните од Босна и Херцеговина, од Србија и од Црна Гора кои ќе влезат во Хрватска.

Предвидено е листата на држави од кои граѓаните ќе можат и под кои услови да влезат во Хрватска ќе биде ревидиран секои две недели, во согласност со епидемиолошките критериуми.

БиХ не е на листата земји чии државјани можат да патуваат во земјите-членки на Европска Унија.

Би можело да ве интересира

САД загрижени за Србија: Има селективна примена на закони кон граѓанското општество и истражувачките новинари

А1он

Српската Влада одлучи да го зголеми бројот на лаборатории за тестирање на коронавирус

А1он

Австриjци заминале на одмор во Хрватска, се вратиле со коронавирус

А1он

Црна Гора планира да ги отвори границите за регионот

А1он

Во Србија за 24 часа евидентирани 295 новозаразени од коронавирус

А1он

Брнабиќ: Се намалува притисокот врз здравствениот систем, сè уште не е време за опуштање

А1он