Хрватска го намалува траењето на карантинот од 14 на десет дена

Од:

Директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Цапак денеска изјави дека должината на поради коронавирусот сега ќе биде 10 денови, наместо сегашните 14.

Цапак рече дека критериумите за тестирање нема значително да се променат, освен дека приоритет ќе имаат старите лица и оние кои се грижат за нив.

Третата новина е дека луѓето кои го прележале новиот коронавирус и имаат документ за тоа, во рок од три месеци не се обврзани да подлежат на самоизолација, дури и ако биле во контакт со заразени лица.

Цапак рече дека има пад на бројот на новозаразени во Хрватска во изминатите две недели и изрази надеж дека трендот ќе продолжи.

Би можело да ве интересира

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Во Брисел продолжен полицискиот час, заштитни маски задолжителни насекаде

А1он

Шпанските региони ја повикаа шпанската Влада да воведе вонредна состојба

А1он

Нови рекордни бројки на новозаразени во Србија, БиХ и Словенија

А1он

Во САД рекордни над 83.700 новозаразени од Ковид-19 од почетокот на епидемијата

А1он

Хрватска со рекорден број заразени, 2.242 за еден ден

А1он