Хрватска ги отвори границите за странски туристи, првата група пристигна од Чешка

Од:

Околу петстотини туристи од Чешка пристигнаа со првиот воз на хрватската ривиера, а најголем дел од групата одлучила да престојува во Опатија, јавуваат хрватските медиуми.

Од денес, хрватските гранични премини се отворени за странски туристи откако властите во Загреб донесоа таква одлука.

Според хрватскиот министер за туризам, Гари Капели, земјата пречекала повеќе од 350,000 странски туристи кои доаѓаат од земјите на ЕУ.

Капели додаде дека тоа е сигнал дека Хрватска е навистина „безбедна и претпознатлива“ туристичка земја.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Скандал во Хрватска: Медицински лица без маски лумпувале со жива музика во ковид болница

Жарко Настоски

И хрватската актерка Дора Липовчан проговори за траумите: Ме силуваа уште кога бев дете

Жарко Настоски

Демографија: За 10 години во Хрватска „исчезнал“ град со големина на Сплит

Ана Ололовска

Заев: Поддршката на туризмот даде одлични резултати, годинава предвидени 31.000.000 денари

Ана Ололовска

Индекс: Хрватска има повеќе умрени од коронавирусот од Кина

Ана Ололовска

И оваа година ваучери за одмор за вработените со ниски приходи

Ана Ололовска