Хрватска ги отвора границите, но не и за Македонија и Србија

Од:

Хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ најави отворање на границите за туристи од 10 земји, меѓу кои не се Македонија и Србија.

„Успеавме во првото полувреме да ја победиме епидемијата. Направивме план според кој би ја измениле одлуката за привремена забрана за поминување на граничните премини за државјани од низа земји, за туризам. Тоа би се однесувало на Словенија, Унгарија, Австрија, Чешка, Словачка, Естонија, Летонија, Литванија, Полска и Германија“, наведе Пленковиќ.

Како што кажа тој, листата ќе се проширува во согласност со ситуацијата.

Претходно и Црна Гора објави листа на земја за кои ќе бидат отворени границите од 1. јуни, а меѓу кои не се Македонија и Србија поради бројот на случаи со заразени од коронавирусот.

На листата на земји кои можат да летуваат во Црна Гора од регионот се наоѓаат Хрватска, Албанија, Грција, Словенија, Унгарија.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: По коронавирусот, Вухан го погоди и голема поплава

Горјан Грнчаровски

Во Франција од коронавирус починале близу 30.000 лица

А1он

АТП со промена во системот на рангирање во услови на пандемија

А1он

36 туристи кои пристигнале во Грција позитивни на коронавирус, 20 од нив се Срби

А1он

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Десетина жители на сибирско село заразени од Ковид-19, руските власти прават канал за да го спречат ширењето на вирусот во земјата

А1он