Хрватска: Црвен метеоаларм, бродови не сообраќаат кон островите

Од:

На хрватското крајбрежје, црвен метеоролошки аларм е на сила поради силно југо, а пред се погодени се западниот брег на Истра, Кварнер и Кварнерниќ, како и северна, централна и јужна Далмација.

Загрепскиот и Карловачкиот регион исто така се под предупредување – жолто, заради поројните врнежи од дожд.

Фериботи и бродови линии што го поврзуваат Сплит со островите, се уште се во прекин и денеска, јавија хрватски медиуми.

Во прекин се и некои линии што ги поврзуваат Ријека, Задар и Дубровник со островите.

Би можело да ве интересира

Рекордни 140 новозаразени со коронавирусот во Хрватска

Ана Ололовска

Германската полиција трага по хрватско оружје продадено на неонацисти

А1он

Рекорден број новозаразени во Хрватска, најавени нови мерки

А1он

Хрватска по изборите значително се помести надесно

Ана Ололовска

Во изминатите 24 часа во Хрватска е регистриран 91 нов случај на коронавирус

Горјан Грнчаровски

За заразените гости во Хрватска ќе се грижат сопствениците на апартмани

Ана Ололовска