Хрватска: Црвен метеоаларм, бродови не сообраќаат кон островите

Од:

На хрватското крајбрежје, црвен метеоролошки аларм е на сила поради силно југо, а пред се погодени се западниот брег на Истра, Кварнер и Кварнерниќ, како и северна, централна и јужна Далмација.

Загрепскиот и Карловачкиот регион исто така се под предупредување – жолто, заради поројните врнежи од дожд.

Фериботи и бродови линии што го поврзуваат Сплит со островите, се уште се во прекин и денеска, јавија хрватски медиуми.

Во прекин се и некои линии што ги поврзуваат Ријека, Задар и Дубровник со островите.

Би можело да ве интересира

На претседателските избори во Хрватска право на глас ќе имаат речиси четири милиони избирачи

Пленковиќ: Европа и носи плус на Хрватска, а не минус

Заев: Со Албанија и Хрватска си подадовме рака пред 16 години, посилни и помоќни сме заедно

Хрватска и САД потпишаа договори за екстрадиција и взаемна правна помош

Ана Ололовска

Независен адвокат на Судот на ЕУ: Судот не е надлежен за словенечката тужба против Хрватска

Ана Ололовска

Истражување: Поголемите плати во туризмот во Хрватска го намалија профитот