Хрватите бесни поради воведувањето на еврото: „Ова е општо лудило“

Од:

Еврото стана официјална валута во Хрватска на 1 јануари. Воведувањето на еврото беше проследено со значителен скок на цените, поради што граѓаните таму се бесни.

„ Младиот кромид беше пет куни, а сега е осум бидејќи чини едно евро“, вели еден од граѓаните на Хрватска на пазарот во анкетата за Нова.рс.

Друг додава дека поскапувањето поради еврото било очекувано, но „дека ова е општо лудило“.

Најголемиот проблем со кој се соочуваат Хрватите сега е заокружувањето на цените, поради што одредени производи и услуги се поскапи за 20 отсто.

Би можело да ве интересира

Монструм од Загреб со години малтретирал малолетнички, поднесено обвинение

Ана Ололовска

Матурант од Хрватска погина на екскурзија во Прага

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Објавена снимка од местото на падот на авионот во Пула

Катерина Павлова-Николовска

Мал авион се урна во Пула, две лица загинаа

Горан Наумовски

Маж почина во собата за сослушување во седиштето на загрепската полиција

Горан Наумовски

Драма на летот Дубровник-Загреб: Луѓето врескаа, никогаш во животот не сум се преплашил толку

Катерина Павлова-Николовска