Хоти без образложение го разреши првиот човек на косовското разузнавање

Од:

Косовскиот премиер Авдулах Хоти денеска го разреши шефот на Косовската разузнавачка агенција, Крешник Гаши, јавуваат локалните медиуми.

dobivaj vesti na viber

Хоти за потегот објави и на својот фејсбук-профил, нагласувајќи дека тој побарал од Гаши да ја напушти клучната позиција, но ни тој, ни вршителката на должноста претседател на Косово, Вјоса Османи, чија согласност е нужна за да се разреши првиот разузнавач, не понудија какво било образложение за одлуката.

Гаши, кој на функцијата шеф на Косовската разузнавачка агенција дојде пред речиси точно една година, беше поставен додека премиер на државата беше Рамуш Харадинај. Тој на позицијата дојде откако претходно беше член на управниот одбор на косовското регулаторно тело за електронски комуникации.

Би можело да ве интересира

Ескобар: ЗСО ќе биде формирана, тоа е обврска за Србија, Косово и ЕУ

Ана Ололовска

Сопруг ја убил бремената сопруга пред породилиште во Приштина, истрагата е во тек

А1он

Амбасадорите на ЕУ одобрија укинување на визи за Косово

А1он

Османи: Косово се координира со НАТО за целата своја територија

Ана Ололовска

Рама: Ќе дојде конечното признавање, Косово нема да чека колку што чекаше за независноста

Ана Ололовска

Курти: Да бидеме заедно почесто не само на прослави

Ана Ололовска