Хоти: Белград се согласи на процес, чиј исход мора да биде признавање

Од:

Преговорите со Белград мора да завршат со трајно решение на проблемот, рече косовскиот премиер Авдулах Хоти, пренесува Танјуг.

– Србија се согласи да влезе во процесот на дијалог, што ќе доведе до заемно признавање на двете земји, рече Хоти за време на онлајн дискусијата за дијалогот, организирана од граѓанско општество.

Она на што се работи во оваа фаза, рече Хоти, е изготвување на елементите на конечниот договор.

Тој истакна дека за територијалниот интегритет на Косово не може да се преговара и оти за тоа не се разговарало на ниту една тркалезна маса на која тој учествувал во текот на изминатите три месеци.

Во врска со утрешниот состанок во Брисел, нема да се разговара за Заедницата на српски општини, така што нема да биде „опасна средба за нас“, рече косовскиот премиер, кој индиректно одговори на изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи дека отворањето на прашањето на ЗСО беше „чекор назад“ за Приштина, пренесува Танјуг.

Делегациите на Белград и Приштина утре на експертско ниво ќе разговараат за финансиските обврски на двете страни, вклучително и воените надоместоци и пензиите, рече Хоти.

Тој нагласи дека Приштина од договорот постигнат во Вашингтон со Белград ќе има корист од околу една милијарда американски долари инвестиции во разни проекти.

Би можело да ве интересира

Почина српскиот режисер Горан Паскаљевиќ

А1он

Состанокот Белград-Приштина откажан поради „претпазливост во врска со Ковид-19“

А1он

(ВИДЕО) Вучиќ: Со Ердоган договоривме изградба на индустриска зона во Војводина

Горјан Грнчаровски

Брисел: Засега нема разговори за српските општини, таа обврска ја презеде Приштина

А1он

Загинале двајцата српски пилоти чиј авион „Миг-21“ се урна, потврди Министерството за одбрана

А1он

Ветераните на ОВК му порачаа на ЕУЛЕКС дека ќе му одговорат „исто како на Југославија“

Ана Ололовска