Хотелите во Истанбул загубиле 54 милиони евра поради протестите за паркот Гези

Од:

Немирите на плоштадот Таксим во Истанбул и протестните акции во паркот Гези нанеле големи загуби на туризмот, што според извештајот на Сојузот на хотелиери, менаџери и инвеститори во туризмот изнесуваат 54 милиони евра.

dobivaj vesti na viber

За две недели, додека траат протестите на Таксим, се откажани над 140.000 резервации, а во хотелите биле пополнети само 30 проценти од капацитетите.

Вкупниот број откажани ноќевања во Истанбул надминал 215 илјади, што претставува директна загуба од 54,7 милиони евра за 298-те хотели во градот.

Според пресметките секој странски турист во Истанбул остава минимум неколкустотини евра, без да се сметаат ноќевањата.

Хотелиерите не очекуваат враќање на планираниот профит и по нормализирање на ситуацијата и прекин на протестите. Бројот на резервации е значително намален и за јули и август.

Би можело да ве интересира

Русија и Турција постигнаа договор за плаќање на гасот во рубљи

Шведска се согласи да екстрадира едно лице во Турција

Горан Наумовски

ОН негираат дека Анкара од Киев добила поевтино жито

Ана Ололовска

Шумски пожари избувнаа во западна Турција

Ана Ололовска

Поројните дождови предизвикаа големи поплави во Истанбул

Ана Ололовска

Турција испраќа нов брод за сондажа во Медитеранот

Ана Ололовска