Хоџај: Поделба на Косово? Не, благодарам

Од:

Заменикот на косовскиот премиер Енвер Хоџај, коментирајќи ја изјавата на рускиот амбасадор во Белград, изјави дека поделба на Косово не доаѓа предвид.

Амбасадорот Александар Чепурин изјави дека Русија прифаќа поделба на Косово и Метохија ако тоа решение е најдобро за Србија.

Рускиот дипломат тоа го изјави коментирајќи ја изјавата на шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ дека и Албанците би прифатиле поделба на Косово и оти и тоа е во нивен интерес.

„Приказната на амбасадорот за поделба е обид на увоз на руски пристап на поделби од Евроазија до Балканот. Границите на Блаканот се непроменливи и секоја идеја за поделба е извор на конфликт. Не, благодарам“, напиша Хоџај на Твитер.

Би можело да ве интересира

Груби договори заедничка седница на македонската и косовската влада

Жарко Настоски

Kосовската царина соборува рекорди, од почетокот на годинава има приходи од 700 милиони евра

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Видов повредени, загинати, луѓе без рака: патник ги опиша страшните детали од несреќата во Хрватска

Ана Ололовска

Понеделник ден на жалост во Косово, Османи ја прекина посетата на Јапонија

Ана Ололовска

Курти отпатува за Хрватска за да ги посети повредените во несреќата на косовскиот автобус

Ана Ололовска

Косовското МНР потврди дека 10 лица загинале во несреќата на автобусот во Хрватска

Ана Ололовска