Хашкиот трибунал ќе ја соопшти пресудата за Ратко Младиќ

Од:

Хашкиот трибунал денеска ќе ја објави првостепената пресуда за некогашниот командант на војската на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ по обвинението за геноцид над муслиманите и за други воени злосторства.

Судскиот совет, предводен од судијата Алфонсо Орије ја донесе пресуда, по 3,5 години судење и уште една година разгледување на случајот од страна на Советот на Хашкиот трибунал.

Хашкото Обвинителство во завршното обраќање во декември 2016 годијна побара од Судскиот совет да го осуди Младиќ на доживотен затвор, нагласувајќи оти покуса казна би била „навреда за жртвите, живи или починати, и навреда за правдата“, додека одбраната бара ослободителна пресуда.

Би можело да ве интересира

Во Хаг почна првото судење за злосторствата на ОВК

Ана Ололовска

Столтенберг, Борел, Вархеји – во еден глас ја поздравија хашката пресуда против Ратко Младиќ

Жарко Настоски

ВИДЕО: Ми судеше НАТО-пактот, ќе бев загрижен да ме ослободеа, порачува Младиќ по пресудата

Жарко Настоски

Бајден ја поздрави „историската пресуда“ против Младиќ, очекува лидерите во регионот да ја прифатат

Жарко Настоски

Младиќ ќе остане во затвор до крајот на животот, Хашкиот суд ја потврди пресудата

Жарко Настоски

Попладнево ќе биде изречена правосилна пресуда за Ратко Младиќ

Ана Ололовска