Хашкиот суд ги повикува да се јават жртвите од обвинението за поранешните водачи на ОВК

Од:

Судот за злосторства на ОВК во Хаг синоќа ги повика жртвите на кривичните дела споменати во обвиненијата против Хашим Тачи, Кадри Весели, Реџеп Сељими и Јакуп Красниќи да се јават и да учествуваат во судската постапка.

Судот во соопштение наведува дека жртвите можат да се пријават ако можат да покажат дека претрпеле штета, вклучително и физичка, душевна или материјална, како директен резултат на кривичните дела од потврденото обвинение.

– Гласот на жртвите е неопходен за остварување на правдата. Преку нивниот претставник, жртвите кои учествуваат во постапката можат да ги остварат правата што им се дадени според нашите важечки регулативи и да се погрижат нивниот глас да биде слушнат пред надлежните судии, рече претседателката Екатерина Трендафилова.

Говорејќи за важноста на учеството на жртвите, обвинителот Џек Смит рече дека кривичните дела во обвинението се сериозни и оти во грижата за тоа правдата да се задоволи, не смеат да се заборават страдањата на жртвите.

– Учеството во постапката може да им даде сила на жртвите и да обезбеди нивниот глас да се слушне, рече обвинителот Смит.

Би можело да ве интересира

Косовската опозиција бара да си оди шефицата на дипломатијата, за која Тачи и Весели се злосторници

Жарко Настоски

Радман во Приштина: Хрватска е против промената на границите во регионот

Ана Ололовска

ЕК очекува почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија што поскоро

Вучиќ: Се сомневам на една личност дека го пишувала нон пејперот

Ана Ололовска

Германскиот амбасадор во Приштина: Постоење нон-пејпер е лажна вест

Ана Ололовска

Приштинска „Коха диторе“ објави наводен нон пејпер: Автономна област Север Косово, посебен статус за СПЦ

Ана Ололовска