Хашим Тачи: Србите да се вратат на Косово

Од:

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека интеграцијата на српската заедница на северот на Косово е една од главните задачи на косовските институции, пренесуваат медиумите од Косово.

Враќањето на раселените лица на нивните имоти, за Тачи е приоритет на Владата. Тој ги охрабрува да се вратат сите оние кои имаат желба да живеат на Косово.

За косовскиот премиер, жителите од северот на Косово може демократски да ги бираат своите политички претставници.

Северот е регион со ефикасна индустрија, непристрасна самоуправа и целосни механизми за заштита на човековите права, а граѓаните не треба да стравуваат за својата безбедност, истакнува Тачи.

Би можело да ве интересира

Уште 3.206 новозаразени со коронавирус во Косово

Ана Ололовска

Од денеска влез во Косово само со потврда за три вакцини или две вакцини и негативен ПЦР тест

Ана Ололовска

Во Косово може да се влезе само со потврда за три вакцини или две вакцини и ПЦР тест

А1он

Вонредна седница на косовското Собрание поради најавеното поскапување на струјата

А1он

Во сообраќајна несреќа во Бугарија повредени 29 патници од Косово

А1он

ЕК: Жалиме што Србите во Косово не можеа да гласаат на референдумот

Ана Ололовска

Leave a Comment

4 − 3 =