Хашим Тачи: Српскиот режим на Косово и БиХ го започна етничкото чистење и го изврши „балканскиот Холокауст“

Од:

Косовскиот претседател Хашим Тачи објави на Фејсбук порака по повод Денот на сеќавањето на жртвите од Холокаустот и со тоа напиша како српскиот режим на Косово и БиХ го започнал етничкото чистење и го извршил „балканскиот Холокауст“.

Директорот на канцеларијата за Косово и Метохија, Ѓуриќ му одговори „Срам да ви е “.

Тачи на својот Фејсбук напиша дека Косово денес одава чест на жртвите на Холокаустот, геноцидот и монструозниот злочин кој го застраши целиот свет.

„По втората светска војна, се мислеше дека патењето на милионите убиени луѓе во Холокаустот ќе се претвори во неповторливо злосторство за човештвото. Но идејата и напорите за истребување на луѓето и етничките групи продолжи од страна на српскиот режим во Босна и Херцеговина и на Косово. Масакрите и етничките чистења се налик на оние од Втората светска војна. И за жал, Србија и денес ги негира тие злосторства кои создадоа балкански холокауст во овој дел на Европа“, напиша косовскиот претседател на Фејсбук.

По изјавата на Тачи, реагираше директорот на канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ.

„Хашим Тачи, да имаше човечност и дипломатски такт, не би се обидувал на евтин и неумешен начин да го злоупотребува Холокаустот и страдањето на еврејскиот народ, кое не може да се спореди со ништо друго, па ни со страдањето во судирите во поранешна Југославија“, истакна Ѓуриќ.

Би можело да ве интересира

„Езеро и мост Трамп“: Срби од Косово му се заблагодарија на американскиот претседател за поддршката

Горјан Грнчаровски

ВИДЕО: Белград по стапките на Скопје од времето на Коце: засадени палми на Калемегдан

А1он

Прво апсење на обвинет од Меѓународниот суд за Косово

Ана Ололовска

Дачиќ: Решението за Косово е комбинација на Дејтонскиот и договорот од Вашингтон

Ана Ололовска

Брнабиќ: Нова ера во економските и политички односи меѓу Србија и САД

Ана Ололовска

Познат криминалец убиен во Призрен откако пукал врз полицијата

А1он