Харадинај: Територијалните претензии на Србија го блокираа дијалогот Приштина – Белград

Од:

Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај денеска преку „Твитер“ и одговори на српската премиерка Ана Брнабиќ, која рече дека приштинските такси го оневозможиле дијалогот меѓу Белград и Приштина.

Харадинај потенцира дека дијалогот бил блокиран поради територијалните претензии на Србија, а не таксите.

„Косово е суверена држава, меѓународно призната, со постоечки граници. Што побрзо тоа го прифатат Србија и Брнабиќ, тоа подобро за нив“, оцени косовскиот премиер.

Српската премиерка во интервју за Танјуг денеска рече дека таксите воведени од Приштина создале атмосфера во која не е можен никаков дијалог.

– Штом бидат укинати таксите и ние ќе бидеме подготвени за продолжување на дијалогот, рече Брнабиќ.

Би можело да ве интересира

Медведев: Не запад или исток, туку прагматична соработка

Ана Ололовска

Медведев од Белград: Ќе дадеме секаква помош да се зачува суверенитетот, сакаме мирно решение за Косово

Ана Ололовска

Медведев: Балканот и понатаму останува турбулентен регион

Ана Ололовска

Медведев ја најави посетата на Србија на Твитер

Ана Ололовска

Рама: Ќе се сретнам со Курти, има потреба од нов поттик во односите меѓу Албанија и Косово

Ана Ололовска

Победниците на косовските избори го усогласија договорот за заедничка Влада