Харадинај: Територијалните претензии на Србија го блокираа дијалогот Приштина – Белград

Од:

Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај денеска преку „Твитер“ и одговори на српската премиерка Ана Брнабиќ, која рече дека приштинските такси го оневозможиле дијалогот меѓу Белград и Приштина.

Харадинај потенцира дека дијалогот бил блокиран поради територијалните претензии на Србија, а не таксите.

„Косово е суверена држава, меѓународно призната, со постоечки граници. Што побрзо тоа го прифатат Србија и Брнабиќ, тоа подобро за нив“, оцени косовскиот премиер.

Српската премиерка во интервју за Танјуг денеска рече дека таксите воведени од Приштина создале атмосфера во која не е можен никаков дијалог.

– Штом бидат укинати таксите и ние ќе бидеме подготвени за продолжување на дијалогот, рече Брнабиќ.

Би можело да ве интересира

ВО ЖИВО: Илјадници луѓе во Белград излегоа на протести против владините мерки

А1он

(ВИДЕО) Вучиќ: Ситуацијата е критична, воведуваме полициски час од петок

Горјан Грнчаровски

За едно деноноќие во соседна Србија починаа 13 лица од коронавирус

Горјан Грнчаровски

По протестната нота до Србија, министерката за надворешни работи на БиХ ја повика амбасадорката од Белград на итни консултации

А1он

Србија воведе задолжителна самоизолација од 14 дена за граѓаните на Црна Гора

А1он

До 15 јули забранети летови меѓу Грција и Србија

Ана Ололовска