Харадинај смета дека Меркел ги познава потребите на Косово

Од:

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај оцени дека германското претседателство со Советот на ЕУ, што почнува денеска, е добра вест за косовските граѓани.

„Германија постојано го поддржува Косово во насока на независност и градење на државата, така што претседателството на сојузниците на ЕУ, како Германија, е добра вест за граѓаните на Косово“, напиша Харадунај на својата страница на Фејсбук.

Тој додаде дека канцеларката Меркел ги разбира потребите на Косово, пренесува Косово онлајн.

Харадинај рече дека не се сомнева дека за време на германското претседателство со ЕУ, „новата енергија“ ќе го доврши процесот за визна либерализација и ќе ги подобри процесите за евроинтеграција.

Би можело да ве интересира

Матоши: Не се укинуваат ПЦР тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

А1он

Косово ги отвора границите кон Македонија, Албанија и Србија

А1он

Хоти ја потврди средбата со српската страна во Вашингтон, Тачи не кажа дали ќе учествува

А1он

Харадинај ќе се кандидира за претседател на Косово, но само ако Тачи го доврши мандатот

А1он

Протест во косовско Карачево поради влезот на српска патрола на територијата на Косово

А1он

Курти побара помош од надвор: На Косово му претстои хуманитарна катастрофа

Горјан Грнчаровски