Харадинај се сретна со пошничката државен секретар на САД Кирстен Медисон

Од:

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ја прими денеска во својот кабинет помошничката државен секретар на Соединетите Американски Држави задолжена за меѓународни прашања за наркотици и владеење на правото, Кирстен Мeдисон, на која ѝ се заблагодари за постојаната американска поддршка за јакнењето на безбедносните капацитети на земјата, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во објава на Фејсбук по средбата со Медисон, Харадинај порача дека „со безрезервната поддршка на стратешките партнери, како што се САД“, Косово забележа „суштински напредок во консолидација на безбедносните механизми, како и во владеењето и спроведувањето на законот“.

– На помошничката државен секретар за меѓународни прашања за наркотици и владеење на правото (ИНЛ) на САД, Кирестен Медисон ѝ се заблагодарив за постојаната американска поддршка за јакнењето на капацитетите на полицијата, обвинителството и другите наши безбедносни институции. Косово, во соочувањето со меѓународните безбедносни предизвици, е кредибилен партнер и секогаш на страната на своите стратешки парнтери, напиша Харадинај.

Би можело да ве интересира

Апостолова: Почитувањето на одлуката на Уставен, клучен принцип на почитување на законот

А1он

Курти не ја прифаќа одлуката на Уставниот суд на Косово за декретот на Тачи

Ана Ололовска

Мустафа најави собраниска седница за избор на новата влада на Косово, не очекува отпор од Самоопределување

Ана Ололовска

Амбасадата на САД во Приштина ги повика сите партии да ја почитуваат одлуката на Уставниот суд

Ана Ололовска

Демократскиот сојуз на Косово очекува пред понеделник да се формира новата влада

Ана Ололовска

Тачи ја поздрави одлуката на косовскиот Уставен суд за доделување на премиерскиот мандат на Хоти

Ана Ололовска