Харадинај му порача на Вучиќ да се однесува европски

Од:

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај му порача на претседателот на Сербија Александар Вучиќ да ги прифати европските вредности и да ја признае реалноста дека Косово е независна држава, јави дописникот на МИА од Приштина.

Коментарот на Харадинај уследи по денешната изјава на Вучиќ дека, по самитот на лидерите на Западен Балкан во Париз, идниот месец, Србија ќе почне да презема „силни и остри мерки против Косово“.

Косовскиот премиер преку објава на Фејсбук му порача на српскиот претседател да се откаже од ставовите кои ги имал и во минатото и кои „предизвикаа трагедии и болка“.

– Рефлектирај Вучиќ. Време е да ги прифатиш европските вредности, а не да изнесуваш ставови кои си ги изнесувал во минатото, ставови кои предизвикаа трагедии и болка. Државата Косово е држава и на косовските Срби, општество во кое сме заедно. Нам ни треба надеж и Косово е подготвено за спогодба со која ќе се прифати реалноста на две држави, во постоечките граници и со меѓусебно почитување, напиша Храдинај.

Би можело да ве интересира

Германија со 500.000 евра помош за косовските безбедносни сили

Македонец шверцувал антички артефакти во Србија стари 2500 години

А1он

Над 115 илјади Косовци годинава ќе гласаат по прв пат

А1он

Палмер: Новата влада во Приштина мора да биде подготвена да ги укине таксите

А1он

ВИДЕО: Децата во Албанија учат дека Косово е Србија

Меркел – Брнабиќ: Србија и Германија имаат само една точка на недоразбирање, а тоа е Косово