Харадинај: Курти има лоша намера да формира влада со малцинствата

Од:

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај упати критики денеска до шефот на Движењето Самоопределување, Албин Курти поради најавите дека новата косовска влада ќе ја формира со малцинствата и Србите кои немаат изборна моќ.

– Внатрешниот дијалог само со претставници на малцинствата и без никаква изборна моќ на Србите од централниот дел на Косово, не само што може да биде селективен, туку и лош сигнал за унитарниот карактер на државата, напиша Харадинај на Фејсбук.

Исто така, најавата на Самоопределување да учествува на изборите во Албанија ја оцени како „избрзана“.

– Се плашам дека доколку не самите учесници на овие избори, тогаш другите ќе гледаат на тоа како трик и можност за обновување на старите сценарија за поделба. Тоа може да се смета за еден вид немоќ при соочување со неотуѓивата интеграција на северниот дел од земјата, нагласи Харадинај.

Би можело да ве интересира

Курти: Владата ќе ја заживее промената во Косово

Ана Ололовска

Вјоса Османи официјално ја презеде должноста претседател на Косово

Косово: Се враќа полицискиот час и се затвораат училиштата, кафеаните и трговските центри на 12 дена

Жарко Настоски

Вјоса Османи е нова претседателка на Косово

Ана Ололовска

Османи не ги доби потребните гласови за претседател на Косово во првите два круга гласање, се оди на последниот круг

Ана Ололовска

Започна собраниската седница за избор на претседател на Косово

Ана Ололовска