Харадинај: Косовските институции не смеат да бидат рамнодушни на обвинението против лидерите на ОВК во Хаг

Од:

Лидерот на Алијанса за иднината на Косово (АБК), Рамуш Харадинај рече дека косовските институции не смеат да бидат рамнодушни на фактот дека е покренато обвинение против лидерите на ОВК во Хаг, пренесува Репортери.

Тој го критикуваше коалицискиот партнер, актуелниот премиер Авдулах Хоти, велејќи дека не треба да држи предавања за тоа дали да се меша во правдата, туку треба да ја „факторизира позицијата на Косово по неодамнешните настани“.

Во однос на прашањето на претседателот, Харадинај повторно стави до знаење дека ако не се постигне единство во политичките партии по ова прашање, Косово ќе излезе на избори.

– ДСК и ние пристапивме да преземаме одговорности во ова тешко време. Ако има разбирање од другите, не само од владејачките партнери, туку и од Самоопределување или ДПК, ако не, тогаш одиме на избори, рече Харадинај, пренесува Косово онлајн.

Би можело да ве интересира

Бибај, косовското село кое ја прослави инаугурацијата на „познајникот“ Бајден

Ана Ололовска

Топ Чанел : Хаг ја проширува истрагата во Албанија против поранешен командант на ОВК

Жарко Настоски

294 новозаразени со коронавирус во Косово, починале деветмина пациенти

Жарко Настоски

Харадинај до Вучиќ: Признајте го Косово и ќе спречите создавање на „Голема Албанија“

Жарко Настоски

Вучиќ: Најавата на Харадинај за обединување со Албанија е закана за регионот

Ана Ололовска

Харадинај во изборната програма најави референдум за обединување со Албанија

Жарко Настоски