Харадинај: Косово e подготвено да ѝ помогне на Турција со оперативни единици на ФСК

Од:

Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај вели дека Косово е подготвено да ѝ помогне на Турција во регионите погодени од силниот земјотрес со хуманитарна помош и со абгажирање на оперративните единици на своите Безбедносни сили (ФСК), јави дописникот на МИА од Приштина.

Преку објава на својата страница на Фејсбук, каде што изрази сочувство за загинатите и повредените во земјотресот, Харадинај порача дека во оваа трагедија Косово стои покрај Турција.

– Со вознемиреност ја примив веста за земјотресот во градот Елазиг во Турција. Го изразувам нашето најискрено сочувство до турската држава, граѓаните и семејствата на жртвите и им посакувам брзо оздравување на повредените во овој трагичен настан. Моите мисли и молитви се со сите граѓани таму. Косовските институции се подготвени за потребната хуманитарна помош, вклучително и оперативните единици на ФСК. Во оваа трагедија Косово стои покрај пријателската држава Турција, напиша Харадинај.

Би можело да ве интересира

„Езеро и мост Трамп“: Срби од Косово му се заблагодарија на американскиот претседател за поддршката

Горјан Грнчаровски

Прво апсење на обвинет од Меѓународниот суд за Косово

Ана Ололовска

Дачиќ: Решението за Косово е комбинација на Дејтонскиот и договорот од Вашингтон

Ана Ололовска

Познат криминалец убиен во Призрен откако пукал врз полицијата

А1он

По подолго време, ниту еден починат од Ковид-19 во Косово за 24 часа

А1он

(ВИДЕО) Гренел: Договорот што го потпишаа Србија и Косово ќе отвори нови работни места во регионот

Горјан Грнчаровски