Хан и Могерини бараат дијалог меѓу власта и опозицијата во Албанија

Од:

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан во заедничка изјава околу последните случувања во Албанија побараа дијалог меѓу Владата и опозицијата.

dobivaj vesti na viber

Истовремено, тие истакнаа дека протестот е демократско право, но осудваат секаков акт на насилство и секоја изјава на политичките лидери која поттикнува насилство.

– Имајќи предвид дека денеска во Албанја опозицијата одржува протест, ние го потврдуваме правото на граѓаните да се вклучат во мирни протести како суштинска карактеристика и суштинска вредност на демократијата, но ние силно ја осудуваме секоја реторика од страна на политичките лидери кои повикуваат на насилство, се наведува во заедничката изјава.

Тие, исто така, се осврнаа на одлуката на опозицијата нејзините пратеници да се откажат од мандатите, оценувајќи дека тоа сериозно го попречува функционирањето на демократијата во Албанија.

– Парламентот е место каде треба да се дискутира за реформите, а не да се бојкотира. Овие одлуки и акти се контрапродуктивни, одат против демократските избори на албанските граѓани и го поткопуваат напредокот што земјата го направи на патот кон Европската унија, оценуваат Могерини и Хан.

Европската унија, се посочува, очекува сите страни во албанскиот Парламент да ги бранат идеалите и принципите на демократијата, да продолжат да служат во Собранието и да ги преземат сите потребни мерки за да ги избегнат насилните акти и да поттикнуваат изјави за насилство.

– Очекуваме Владата и опозицијата да се ангажираат во конструктивни дискусии со цел да се надмине сегашната политичка ситуација во полза на Албанија и нејзините граѓани, се нагласува во заедничката изјава на Могерини и Хан.

Во меѓувреме под силно полициско обезбедување пред Парламентот во Тирана протестот минува без инциденти. Пред насобраните илјадници граѓани кусо обраќања имаат пратениците посочувајќи дека мандатите им припаѓаат на граѓаните и во нивно име се откажуваат од нив, за да ги „ослободат од криминалната Владата на Рама“.

Би можело да ве интересира

Рама: Ќе дојде конечното признавање, Косово нема да чека колку што чекаше за независноста

Ана Ололовска

Никола на заедничката седница на албанските и косовските пратеници: Собирањето на сите Албанци во едно собрание некогаш изгледаше како сон

Ана Ололовска

Секој трет имигрант кој го минува Ла Манш е Албанец, тврдат британските медиуми

Ана Ололовска

Рама е избран за потпретседател на Социјалистичката интернационала, претседател стана Санчез

Ана Ололовска

Украинскиот град Лавов ќе биде европска младинска престолнина за 2025 година

Ана Ололовска

Полицијата не даде дозвола за протестот на 6 декември, за Бериша тоа е неважечко и протест ќе има

Ана Ололовска