Хакери од Иран објавија податоци за 105 илјади осомничени Албанци

Од:

Групата хакери финансирана од Иран за кибер-напади врз Албанија, продолжува да објавува чувствителни податоци добиени од погодените системи.

dobivaj vesti na viber

Групата „Татковинска правда“ денеска објави податоци од полицискиот систем МЕМЕКС во кој се наоѓа списокот на лица осомничени дека се вмешани во криминални активности.

Во досиејата што ги објави се имињата на 105 илјади Албанци кои имаат проблеми со правдата, додека на крајот на секоја страница од секој документ пишува „осомничени Албанци“.

МЕМЕКС е познат и к ако систем за управување со криминални информации и е главната алатка во работата на државната полиција. МЕМЕКС води тајна евиденција за секој криминалец.

Претходно ирански хакери објавија неколку видеа и фотографии од полицискиот систем на камери во Тирана, Пешкопеја, меѓународниот аеродром како и од граничните премини.

Објавените видеа беа придружени со пораката: „Кога безбедноста на терористите во Драч (МЕК) е поважна од безбедноста на вашиот народ“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Гроси: Иран може да направи повеќе од една нуклеарна бомба, што не значи дека прави

Иран наметнува рок од 60 минути за медиумите да ги поправат „дезинформациите“

Ана Ололовска

Штајнмаер до албанските пратеници: Вашето срце чука за Европа, работете заедно успехот ќе дојде

А1он

Иранските безбедносни сили убија демонстрант кој го прославувал испаѓањето на репрезентацијата од Мундијалот во Катар

Ана Ололовска

Ирански хакери објавија податоци за возачките дозволи на албанските граѓани

А1он

Хјуман рајтс воч: Најмалку 448 лица загинаа во задушувањето на протестите во Иран