Хаг: Весели се изјасни дека не е виновен за воени злосторства

Од:

Поранешниот офицер во ОВК и лидер на Демократската партија на Косово, Кадри Весели, денеска, во своето прво појавување пред Специјалниот суд за злосторства на поранешни припадници на ОВК во Хаг (чие полно име е Специјализирани совети и Специјализирано обвинителство на Косово) изјави дека не е виновен за злосторства против Албанци, Срби и Роми низ Косово и Албанија, 1998-1999 година.

– Јас не сум виновен по ниту една точка од обвинението, рече Весели (53) откако судијата на претходна постапка Николас Гијо го праша како се изјаснува по 10 точки од обвинението.

Бранител на Весели е британскиот адвокат Бен Емерсон, кој двапати го бранеше командантот на ОВК Рамуш Харадинај од обвиненијата за воени злосторства на Косово пред Хашкиот трибунал.

Емерсон најави дека наскоро ќе побара привремено да биде ослободен Весели. Тој рече дека Весели не бил уапсен, дека доброволно се предал, согласнодоговорот со обвинителството.

Во времето опфатено со обвинението, од март 1998 година до септември 1999 година, Весели бил шеф на безбедносната и разузнавачката служба на ГШ на ОВК.

Заедно со членовите на Генералштабот на ОВК Хашим Тачи, Реџеп Селими и Јакуп Красниќи, Весели е обвинет по 10 обвиненија за политички и етнички прогон, затвор, незаконско апсење и притвор, други нехумани дела, суров третман, тортура (две точки) и убиства (две точки). Овие дела се квалификувани, во шест точки, како злосторства против човештвото и во четири точки како воени злосторства.

Како учесници во заеднички злосторнички потфат, тие се обвинети за злосторства против најмалку 407 затвореници во 34 притвори на ОВК низ Косово и Албанија и најмалку 98 убиства, од март 1998 година до септември 1999 година.

„На повеќе локации низ Косово, како и во Кукеш и Кахан во северна Албанија, припадниците на ОВК извршија злосторства според обвинението против стотици цивили и лица кои не учествувале во непријателства“, се вели во обвинението.

Според обвинението, „жртвите биле лица осомничени дека не ја поддржувале ОВК, а подоцна и привремената влада на Косово“.

Тоа биле: „Србите, Ромите и Ашкали; католици; цивили за кои се верува дека соработувале или комуницирале со српските власти; Албанци кои ја поддржувале или биле поврзани со Демократската лига на Косово, како и со други партии за кои се смета дека се против ОВК “.

Според обвинението, жртвите биле и „Албанци кои не се приклучиле на ОВК или не ја поддржувале ОВК и лица кои се сметале за противници на ОВК.

Тачи му се предаде на судот на 5 ноември во Косово, заедно со Весели и Селими, а истата вечер беше ставен во притвор во Шевенинген. Вчера Красниќи (69), поранешен портпарол на ОВК, по првпат беше изведен пред судот во Хаг и се изјасни дека не е виновен за злосторствата од обвинението. Исто и Тачи вчера се изјасни дека не е виновен.

Утре пред Судот ќе се појави и Селими (49) за да се изјасни по обвинението.

Главниот обвинител Смит првото предлог обвинение го поднесе на 24 април, а второто, ревидирано, на 24 јули. Судијата Гију го потврди обвинението на 26 октомври.

Косовските пратеници гласаа за формирање на Специјалниот суд во 2015 година, под силен притисок на САД и на ЕУ. Најголемите политички партии во Косово, според наодите на БИРН, не го поддржуваат барањето на ветераните на ОВК за укинување на судот, дури и ако се согласни дека судот е пристрасен. Од самиот почеток е крајно непопуларен меѓу косовските Албанци, кои на неговото постоење гледаат како на напад врз правичноста на борбата на ОВК против репресивната српска власт, наведува Балкан инсајт.

Идејата за формирање на „хибриден“ суд, како дел од косовскиот судски систем, но со седиште во Холандија, во обид да се обезбеди негова независност и да се заштитат сведоците, дојде по објавувањето на извештајот на специјалниот известувач на Советот на Европа, Дик Марти, за злосторствата наводно извршени од припадниците на ОВК, во 2010 година.

Би можело да ве интересира

Косово: Награда од 20 илјади евра за тој што ќе помогне во откривањето на тројниот убиец кај Дечане

Ана Ололовска

Двајца ученици и возач загинаа при пукање кон автобус во Косово

А1он

Утврден Предлог-законот за ратификација на Договорот со Косово за заемна правна помош во граѓанските предмети

А1он

Косово ќе го користи искуството на Македонија во реформирање на образовниот систем

А1он

Косовската опозиција победи во Приштина и во големите градови, тежок пораз на Курти

Косовски министер за спорт: Наскоро одлука за забрана на српски паралелни спортски активности

А1он