Хаг: Ќе се изврши обдукција на телото на Слободан Праљак

Од:

Хашкиот трибунал денеска соопшти дека ќе биде извршена обдукција врз телото на Слободан Праљак, кој вчера изврши самоубиство испивајќи отров во судската сала на Трибуналот.

Обвинителот Франс Зоневелд рече дека не е прецизирано кога точно ќе се изврши обдукцијата.

Хрватскиот генерал Праљак, откако вчера му беше изречена пресудата од 20 години затвор, испи отров, по што подоцна почина во болница.

Би можело да ве интересира

Косовскиот амбасадор во Македонија контактиран од Специјалниот суд во Хаг

Ана Ололовска

Османи: Тачи погреши што како претседател замина во Хаг

Ана Ололовска

Тачи ќе се обрати од Приштина околу четиридневниот распит во Хаг

А1он

Весељи: Битката во Хаг ќе биде триумфална

Ана Ололовска

Хашим Тачи ќе се појави пред Специјалното обвинителство за Косово во Хаг

Ана Ололовска

Хашим Тачи по обвинението за воени злосторства најави обраќање пред граѓаните во недела

А1он