Грците на улица поради железничката несреќа: „Убијци“, „Нема да заборавиме“

Од:

Илјадници луѓе протестираа денеска во центарот на Атина поради најсмртоносната железничка несреќа во земјата, во која, на 28 февруари, загинаа 57 лица, додека најголемите грчки синдикати се подготвуваат за неизбежен национален штрајк.

Директниот судир меѓу патнички и товарен воз пред речиси две недели предизвика гнев во јавноста и предизвика секојдневни протести против конзервативната влада и политичкиот естаблишмент, кој постојано ги игнорираше повиците на железничките синдикати за подобрување на безбедносните системи.

Повеќе од 10.000 поддржувачи на комунистичката група ПАМЕ, работници од јавниот сектор, пензионери и студенти се собраа денеска пред парламентот во центарот на Атина. Некои од нив скандираа „Убијци“ и „Нема да заборавиме“.

Повеќето од 350-те патници во патничкиот воз биле студенти кои патувале од Атина до Солун по долгиот празничен викенд.

Најголемите грчки синдикати ГСЕЕ и АДЕДИ, кои заедно претставуваат повеќе од два милиони работници, на 16 март ќе организираат голем штрајк низ целата земја во знак на протест поради железничката несреќа.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Запленети 160 килограми кокаин во Грција, биле скриени во контејнер со банани

Ана Ололовска

Скандал во Грција: 15 деца починаа за време на операција на срцето, сите оперирани од ист кардиохирург

Горан Наумовски

Грција ќе добие службена влада

Катерина Павлова-Николовска

Владејачката Нова демократија освои 40,8 отсто од гласовите на изборите во Грција

Горан Наумовски

Избори во Грција: Нова демократија со 20 отсто разлика пред Сириза

Катерина Павлова-Николовска

Избори во Грција: Мицотакис води, но тешко ќе формира влада

Катерина Павлова-Николовска