Грција: За Владата, нов целосен карантин не е опција

Од:

„Се наоѓаме во клучна фаза во справувањето со пандемијата, Грција има подобра епидемиолошка слика од многу други земји, бројот на новите случаи иако е висок, сепак се стабилизиран,“ објасни портпарлот на грчката Влада Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите, говорејќи за ситуацијата со коронавирусот во земјата и истакна дека општ карантин, како мерка не е меѓу опциите кои се разгледуваат , јави дописничката на МИА од Атина.

Дополнително, Пецас соопшти дека попладнево, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис ќе упати видео порака до граѓаните, ќе објасни каква е во овој момент ситуацијата, што треба да се стори, но во никој случај нема да говори за карантини или пак за некоја дополнителна мерка.

Тој објасни дека мерките што се воведуваат треба да се едноставни, лесни за спроведување и контролирање за да потои доверба кај граѓаните, а одговарајќи на прашањето на дописничката на МИА од Атина истакна дека рестриктивните мерки на локално ниво се дел од владиниот арсенал, но општ карантин не е на маса, не го споменуваат ниту експертите, ниту го ововедуваат други земји со многу поголем број случаи.

Би можело да ве интересира

Анкета: Американците помалку му веруваат на Трамп откако тој се зарази со коронавирусот

Жарко Настоски

Коронавирусот не го одмина ни европскиот шампион Баерн, Гнабри е позитивен

Жарко Настоски

Бугарскиот претседател Радев во самоизолација откако имал контакт со заразен од Ковид-19

Жарко Настоски

Од четврток во Бугарија задолжително носење маски и на отворено

Жарко Настоски

НАТО донира 60 респиратори во Албанија

Жарко Настоски

Во САД ги фрлиле на отпад респираторите што им ги донира Русија

Жарко Настоски