Грција во 2019 година имала 10.724.599 население

Од:

Во текот на 2019 година, во Грција биле родени 86.440 деца, а починале 119.446 лица, со што бројот на популацијата се намалил за 33.006 и минатата година изнесувал 10. 724. 599 Грци, според грчката новинска агенција АНА-МПА, која ги објавува податоците од Статистичката служба на земјата, јави дописничката на МИА од Атина.

Од вкупниот број на населението кај јужниот сосед, 51,4 отсто се жени, 48,6 проценти мажи, а шест од десет Грци, односно 63,6 отсто се на возраст меѓу 15 и 64 години.

Најголемиот дел од населението, речиси една третина, над 3,5 милиони живее во областа Атика, поширокиот регион на Атина.

Во однос на миграцијата, во текот на 2019, во Грција дошле 119.489 лица, наспроти 103.049 кои што се отселиле од земјата.

Би можело да ве интересира

Нов негативен рекорд во Грција со 121 починат од последици од Ковид-19

Ана Ололовска

Дендиас: Германија паѓа на тестот за лидерство во ЕУ за ембаргото за оружје за Турција

Ана Ололовска

Мицотакис: Вакцината за Ковид-19 ќе биде бесплатна и незадолжителна

Ана Ололовска

Во Грција 2.013 нови случаи и 101 починат од Ковид-19

Жарко Настоски

Грција со закон ги спречува профитерите – тестовите за Ковид-19 ќе чинат најмногу 40 евра

Жарко Настоски

Грчките власти се убедени дека мнозинството од граѓаните ќе се вакцинираат против Ковид-19

Жарко Настоски