Грција се подготвува за бурна ноќ, превентивно затворени два булевари во Атина

Од:

Забрана за сообраќај на автомобили и јавен превоз од еден часот по полноќ до осум часот наутро на два булевари во Атина, затворени државните служби, градинки и училишта во Атика, охрабрување приватниот сектор да работи од дома, се превентивните мерки што вечерва ги соопшти министерот за климатска криза и цивилна заштита на Грција Христос Стилијанидис по одржаниот вонреден состанок за ситуацијата со невремето што ја зафати земјата, јави дописничката на МИА од Атина.

Стилијанидис рече дека постојат „сериозни метеоролошки индикации дека ќе има влошување на опасниот временски феномен, во периодот од три до шест часот наутро особено во областа Атика“, а подоцна и на Евија, Халкидики и островите Самос и Икарија и токму затоа се преземаат конкретните мерки, за кои истакна дека се превентивни и нема простор за паника.

Основните и средните училишта, како и градинките, во текот на утрешниот ден ќе бидат затворени во областа Атика, поширокиот дел на Атина, на Халкидики, како и на островите Евија, Самос, Крф и Икарија.

Невремето „Балос“ и силниот и обилен дожд, денеска предизвикаа сериозни проблеми во Атина, поплавени училишта, булевари, факултети, прекини во снабдувањето со електрична енергија, затворени улици и сообраќаен хаос, а проблеми имаше и во други делови на Грција.

Противпожарната служба на Грција во периодот од 10 до 20.30 часот примила 1.164 повици за помош, од кои 646 во областа Атика, поширокиот дел на Атина.

Би можело да ве интересира

Потврден првиот случај на омикрон во Грција

Ана Ололовска

Треска се излеа кај Македонски Брод, силните врнежи ги оштетија и патиштата до повеќе села во Поречијата

А1он

Четворица загинати во невремето во Истанбул

А1он

ВИДЕО: Катастрофално невреме во Истанбул, летаат покриви од згради и фасади, има и мртви

А1он

Над 60 луѓе загинаа во поплавите во Индија

А1он

Во Грција се враќаат некои антиковид мерки: Во супермаркетите ограничен бројот на луѓе

Ана Ололовска