Грција побара помош од ЕУ за гасење на пожарот на островот Евбеја

Од:

Грција упати барање до Европската служба за цивилна заштита за добивање помош во гасење на пожарот на островот Евбеја. Оттаму реагираа веднаш и кон Грција од Хрватска и Италија полетаа авиони канадери, изјавија од Генералната дирекција за цивилна заштита во ЕУ.

Пожарот на островот избувна ноќеска, а утринава цела Атина беше покриена со густ чад и смог.

Силниот пожар на островот Евбеја избувна малку по 3 часот по локално време во реонот на селото Агрилица.

Во моментов на местото на пожарот интервенираат 227 пожарникари со 75 противпожарни возила, армиска опрема, голема група доброволци, шест авиони и шест хеликоптери.

Огнот зафати густа борова шума, информираат од грчката служба за цивилна заштита.

Евакуирани се жителите на селата Кондодеспоти, Макримали, Ставрос и Платана, како и манастирот „Панагија Макрималис“.

Општинските власти и војската користат градежни машини за изградба на заштитна зона пред градот Псана.

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис го прекрати својот годишен одмор и се врати во Атина. Се очекува вечерва тој да го посети Координативниот центар на противпожарната служба.

Би можело да ве интересира

Во изминатите 24 часа избувнале 56 шумски пожари во Грција

ВИДЕО: Сериозна ситуацијата со пожарот во Охрид, заседава кризниот штаб

Татјана Ташкова

Малолетен мигрант уби врсник во прифатниот центар на грчкиот остров Лезбос

Пожар во селото Опеница, чадот се шири кон Охрид

Татјана Ташкова

Пожари опустошија речиси милион хектари во Боливија

Пецас: Чувствителноста на господинот Ципрас „за нашиот заеднички дом“, задоцни 4,5 години

Ана Ололовска